Na koniec skróconego przewodnika po Mainland kilka słów o stolicy Szetlandów - Lerwick. Nazwa pochodzi oczywiście z języka Old Norse (Leir Vik) i oznacza Błotnistą Zatokę. Obecnie liczy 8.000 mieszkańców, a swoje początki wywodzi od niewielkiej wioski zbudowanej przez łowiących śledzie rybaków - głównie Holendrów, ale też Szkotów, Anglików, Rosjan i innych. Wioska się rozrastała w miarę, jak rozkwitał handel między Szetlandczykami dostarczającymi oczywiście głównie świetnej jakości materiały z szetlandzkiej wełny a przybyszami oferującymi w zamian tytoń, alkohol i inne delikatesy z Holandii. A że szkockie władze nie bardzo interesowały się tym zapomnianym zakątkiem kraju i tym samym nikt sobie nie zawracał głowy pobieraniem ceł i podatków - handel kwitł sobie bez przeszkód.
Widok na port w Lerwick |
Atrakcją są nabrzeża rozładunkowe zwane lodberries (ON Hlad Berg - skały rozładunkowe), na których dziś stoją stare, kamienne domy będące kiedyś magazynami, a dziś mieszczące m.in. sklepy z pamiątkami i szetlandzkimi dzianinami. Poniżej kilka obrazkó z Lerwick.
Peerie Shop - jeden ze znanych sklepów |
Centrum Lerwick |
Uliczka w Lerwick |
Trzeba przyznać, że bardzo to przypomina widoki ze stolicy Orkadów, Kirkwall. Te same materiały, ta sama architektura. Myślę, że dopiero na miejscu uda mi się wyłapać jakieś cechy charakterystyczne dla Szetlandów, odróżniające je jakoś od Orkadów. Na pewno jedną z takich rzeczy są kuce szetlandzkie, ale o tym będę już pisał jak będę na miejscu.
Myślę, że wystarczy już tej wiedzy "na sucho", czerpałem ją głownie z dwóch przewodników po Szetlandach które przysłała mi moja córka. Zadbała o to, żebym przyjechał przygotowany :-)
Następne wpisy będą już okraszone moimi własnymi zdjęciami. Postaram się na bieżąco pisać jak tam jest - zbadam to organoleptycznie.
A więc do usłyszenia z trasy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz